Ceny transakcyjne mieszkań

Opublikowany przez

rachunkiRóżnice w cenach mieszkań sprzedawanych na polskim rynku nieruchomości, w różnych lokalizacjach, przy takim samym metrażu, mogą być bardzo duże. W mniejszej miejscowości kupimy mieszkanie nawet o 50 proc. taniej niż w Gdańsku, w Warszawie czy w Krakowie i we Wrocławiu. Podobnie jest w przypadku mieszkań w lokalizacjach sąsiadujących z dużymi miastami. Ich ceny są pod tym względem bardzo atrakcyjne, czego przykładem jest inwestycja Akacjowa Aleja, gdzie mieszkania kupimy w cenie od 4500 zł za mkw.

Jakie są ceny transakcyjne mieszkań w Warszawie i okolicy?

Zgodnie ze wskazaniami mapy z serwisu transakcyjne.pl, ceny mieszkań w Warszawie i najbliższej okolicy są mocno zróżnicowane. Najmniej trzeba zapłacić 1608 zł za mkw za mieszkanie o powierzchni 51 mkw, przy ulicy Wandy, w budynku z 1963 roku. Tanio jest również w Radzyminie pod Warszawą – Akacjowa Aleja oferuje nowe mieszkania w cenie od 4500 zł za mkw, na nowo wybudowanym osiedlu. Na drugim biegunie znajdują się najdroższe mieszkania w Warszawie, za które płaci się 10, a nawet 11 tys. zł za mkw. Zwykle są to mieszkania w ścisłym centrum.

W serwisie można sprawdzić także średnie ceny transakcyjne sprzedaży mieszkań w poszczególnych miastach w Polsce, począwszy od 2000 roku. To dobra wskazówka dla kupujących, aby sprawdzić, jaki jest trend cenowy. Jeszcze w 2000 roku w Warszawie średnia cena transakcyjna zakupu mieszkania z rynku pierwotnego wynosiła 3200 zł, a w 2007 roku było to 8571 zł. Obecnie wyliczona została ona na 7411 zł. Jeśli chodzi o rynek wtórny, w 2000 roku średnia cena, za jaką sprzedawano mieszkanie w Warszawie wynosiła 3376 zł, w 2008 roku – 9046 zł, a obecnie, w 2016 roku – 7116 zł.

Jak będą kształtowały się ceny mieszkań?

Zapowiadane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadzenie nowego programu „Mieszkanie+” spowoduje najpewniej spadek cen wynajmu mieszkań przez osoby prywatne, a także spadek cen transakcyjnych sprzedaży mieszkań. Można prognozować, że deweloperzy będą zmuszeni do obniżenia swoich marż, na czym zyskają potencjalni nabywcy nieruchomości.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *