Ceny transakcyjne mieszkań

Opublikowany przez

rachunkiRóżnice w cenach mieszkań sprzedawanych na polskim rynku nieruchomości, w różnych lokalizacjach, przy takim samym metrażu, mogą być bardzo duże. W mniejszej miejscowości kupimy mieszkanie nawet o 50 proc. taniej niż w Gdańsku, w Warszawie czy w Krakowie i we Wrocławiu. Podobnie jest w przypadku mieszkań w lokalizacjach sąsiadujących z dużymi miastami. Ich ceny są pod tym względem bardzo atrakcyjne, czego przykładem jest inwestycja Akacjowa Aleja, gdzie mieszkania kupimy w cenie od 4500 zł za mkw.

Jakie są ceny transakcyjne mieszkań w Warszawie i okolicy?

Zgodnie ze wskazaniami mapy z serwisu transakcyjne.pl, ceny mieszkań w Warszawie i najbliższej okolicy są mocno zróżnicowane. Najmniej trzeba zapłacić 1608 zł za mkw za mieszkanie o powierzchni 51 mkw, przy ulicy Wandy, w budynku z 1963 roku. Tanio jest również w Radzyminie pod Warszawą – Akacjowa Aleja oferuje nowe mieszkania w cenie od 4500 zł za mkw, na nowo wybudowanym osiedlu. Na drugim biegunie znajdują się najdroższe mieszkania w Warszawie, za które płaci się 10, a nawet 11 tys. zł za mkw. Zwykle są to mieszkania w ścisłym centrum.

W serwisie można sprawdzić także średnie ceny transakcyjne sprzedaży mieszkań w poszczególnych miastach w Polsce, począwszy od 2000 roku. To dobra wskazówka dla kupujących, aby sprawdzić, jaki jest trend cenowy. Jeszcze w 2000 roku w Warszawie średnia cena transakcyjna zakupu mieszkania z rynku pierwotnego wynosiła 3200 zł, a w 2007 roku było to 8571 zł. Obecnie wyliczona została ona na 7411 zł. Jeśli chodzi o rynek wtórny, w 2000 roku średnia cena, za jaką sprzedawano mieszkanie w Warszawie wynosiła 3376 zł, w 2008 roku – 9046 zł, a obecnie, w 2016 roku – 7116 zł.

Jak będą kształtowały się ceny mieszkań?

Zapowiadane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadzenie nowego programu „Mieszkanie+” spowoduje najpewniej spadek cen wynajmu mieszkań przez osoby prywatne, a także spadek cen transakcyjnych sprzedaży mieszkań. Można prognozować, że deweloperzy będą zmuszeni do obniżenia swoich marż, na czym zyskają potencjalni nabywcy nieruchomości.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *