Czy „Mieszkanie dla Młodych” obejmuje swoim zasięgiem wyłącznie mieszkania z rynku pierwotnego.

Opublikowany przez

skyscraper-balkon-apartament_21365469Z dniem 1 stycznia 2014 roku startuje w Polsce program wsparcia dla młodych osób zamierzających nabyć swoje pierwsze mieszkanie. Mowa tu o programie „Mieszkanie dla Młodych”, który z założenia ma być receptą na problemy polskiego mieszkalnictwa. Program zakłada wypłaty dotacji z budżetu państwa dla beneficjentów, spełniających wymagania programowe, w wysokości od 10 do 20% wartości nabywanego mieszkania. Jednym z wymogów programu „Mieszkanie dla Młodych” jest to, aby beneficjent na kredyt hipoteczny w banku kupował mieszkanie pochodzące z rynku pierwotnego, od developera czy spółdzielni mieszkaniowej. Czy jednak rzeczywiście takiego zapisu w ustawie odnoszącej się do „Mieszkania dla Młodych” w żaden sposób nie można obejść?

Dofinansowanie dla budowy domów

Przede wszystkim, program „Mieszkanie dla Młodych” daje szansę na uzyskanie dotacji także dla osób, które podejmują się budowy swojego domu jednorodzinnego. Można uzyskać dofinansowanie w przypadku budowy domu systemem gospodarczym. W takim jednak przypadku dofinansowanie przyjmie postać zwrotu części podatku VAT, a nie realnej dopłaty do kredytu.

Dofinansowanie zakupu domu

Pomimo faktu, że dopłaty z „Mieszkania dla Młodych” zasadniczo nie będą wypłacane w przypadku zakupu domów z rynku pierwotnego, to jednak można skutecznie obejść taką zasadę. W ustawie zapisano, że dopłatę otrzymają beneficjenci, którzy będą kupowali mieszkania w budynkach wielorodzinnych, w których znajdują się przynajmniej dwa mieszkania. Jeśli więc mamy do czynienia z zabudową szeregową lub bliźniaczą domów, lub wyodrębnieniem w dużym, nowo wybudowanym domu rodzinnym dwóch osobnych mieszkań, dla dwóch rodzin, w takich przypadkach po spełnieniu dodatkowych warunków programowych, będzie można uzyskać dotację w ramach „Mieszkania dla Młodych”.

Mieszkania z rynku wtórnego?

Niestety, pomysł włączenia rynku wtórnego do programu „Mieszkanie dla Młodych” nie spotkał się z akceptacją polityków i nie można skorzystać z niego w przypadku kupowania nieruchomości z tzw. drugiej ręki.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *