Czy program „Mieszkanie dla Młodych” będzie korzystniejszy od programu „Rodzina na swoim”?

Opublikowany przez

Do 31 grudnia 2012 roku w Polsce obowiązywał program „Rodzina na Swoim”, który rozpoczął funkcjonowanie w Polsce w 2006 roku. Po wygaszeniu programu pojawiła się potrzeba stworzenia kolejnego programu wsparcia dla osób nabywających swoje nowe mieszkanie. Pojawił się on pod nazwą „Mieszkanie dla Młodych” 1 stycznia 2014 roku. Czy będzie godnym następcą dla „Rodziny na Swoim”?

klucze_268750Założenia programu „Rodzina na Swoim”

Program „Rodzina na Swoim” miał na celu pomoc młodym osobom w zdobyciu własnego mieszkania. Państwo oferowało dopłaty do połowy odsetek należnych bankowi z tytułu zaciągniętego kredytu hipotecznego. Dopłaty były wypłacane przez pierwszych 8 lat spłaty kredytu.

Preferencyjny kredyt w ramach „Rodziny na Swoim” można było zaciągnąć na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, o maksymalnej wielkości 75 mkw, choć dopłata wyliczana była tylko do powierzchni 50 mkw. Program obejmował swoim zasięgiem również zakup domu o powierzchni do 140 mw, ale dopłata obejmowała dofinansowanie do 70 mkw powierzchni mieszkalnej domu.

Początkowo program dostępny był tylko dla małżeństw, ale później zmieniono jego zasady, dzięki czemu również osoby samotne mogły stać się jego beneficjentami. W przypadku singli program „Rodzina na Swoim” pozwalał na uzyskanie dopłat kredytowych, jeśli takie osoby kupowały mieszkania o powierzchni do 50 mkw, choć dopłata dotyczyła tylko 30 mkw.

Założenia programu „Mieszkanie dla Młodych”

Po rocznych konsultacjach i zmianach programowych, wszedł w życie od początku 2014 roku projekt „Mieszkanie dla Młodych”. Program ten zakłada również dofinansowanie zakupu pierwszego mieszkania na kredyt przez osoby młode w Polsce.

Program „Mieszkanie dla Młodych” dotyczy wyłącznie zakupu mieszkań z rynku pierwotnego. Poniekąd dopłatę mogą otrzymać również osoby budujące dom systemem gospodarczym, ale na nieco innych zasadach. Beneficjentem programu mogą zostać małżeństwa lub osoby samotne, podobnie jak w „Rodzinie na Swoim”

Aby móc uzyskać dofinansowanie w ramach „Mieszkania dla Młodych” należy mieć mniej niż 35 lat z chwilą złożenia wniosku o dofinansowanie i kupować swoje pierwsze mieszkanie z udziałem kredytu hipotecznego, zaciągniętego na minimum 15 lat w walucie rodzimej.

Korzystne dla beneficjentów programu „Mieszkanie dla Młodych” jest niewątpliwie to, że dopłaty wypłacane są z budżetu państwa już na początku okresu kredytowania zakupu mieszkania, więc można je wykorzystać na wkład własny do banku, który od tego roku jest absolutnie wymagany.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *