Czy teraz jest najlepszy czas na zakup mieszkania w Polsce?

Opublikowany przez

zabudowania_2727660Eksperci rynku nieruchomości uważają, że przy obecnych warunkach cenowych panujących w zakresie mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego, opłaca się właśnie teraz kupić mieszkanie. Nie ma przy tym znaczenia to, że programy dopłat do kredytów hipotecznych na mieszkania aktualnie nie funkcjonują – program „Rodzina na swoim” został wygaszony z końcem grudnia 2012 roku, a program „Mieszkanie dla młodych” zacznie obowiązywać dopiero po 1 stycznia 2014 roku.

Dlaczego kupować teraz?

Zachętą dla osób noszących się z zamiarem zakupu nieruchomości właśnie w ostatnim kwartale 2013 roku powinno być to, że w Polsce panują obecnie rekordowo niskie stopy procentowe. Stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego, wpływająca na wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych w złotówkach, wynosi 2,5%. W całej historii funkcjonowania Rady Polityki Pieniężnej stopa ta nigdy nie była tak niska. Wraz z nią niski poziom ma wskaźnik WIBOR 3M, brany pod uwagę wraz z marżą kredytową przy obliczaniu oprocentowania kredytów.

Oprócz niskich stóp procentowych niewątpliwym plusem nabywania dziś mieszkania jest to, że nieruchomości są względnie tanie. Na rynku istnieje szeroki wybór wszelkiego rodzaju lokali, a ich ceny sukcesywnie spadają. Trudno oczekiwać, aby w przyszłym roku były niższe, jeśli prognozuje się, że wraz z uruchomieniem programu wsparcia finansowego „Mieszkanie dla młodych” wzrośnie jednocześnie liczba potencjalnych kupujących. Wzrost popytu spowoduje wywindowanie cen mieszkań, choć najprawdopodobniej jedynie na rynku pierwotnym.

Kolejną zachętą do zakupu w tym roku mieszkania jest to, że banki tylko do końca roku będą miały w swojej ofercie kredyty na 100% wartości nieruchomości, przy których wymagane będzie tylko wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, aby je zaciągnąć. mBank i MultiBank oraz Getin Bank są gotowe nawet sfinansować inwestycję na ponad 100% wartości zabezpieczenia hipotecznego.

W 2014 roku zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego będzie trzeba mieć co najmniej 5% wkład własny, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania.

Ożywienie na rynku mieszkaniowym

Już w wakacje 2013 roku zauważalne było lekkie ożywienie na rynku mieszkaniowym w Polsce. Po wygaszeniu w 2012 roku programu dopłat „Rodzina na swoim” rynek mieszkaniowy znajdował się w stagnacji. Brakowało zachęt do realizacji inwestycji w nieruchomości, potencjalni kupujący czekali, jaki ostateczny kształt będzie miał program „Mieszkanie dla młodych”. Dziś wiadomo już, że obejmie on tylko rynek pierwotny, więc w zasadzie potencjalni kupujący mieszkania na rynku wtórnym nie mają na co czekać, tylko powinni właśnie teraz korzystać z możliwości, jakie stwarza im rynek nieruchomości i rynek kredytowy w Polsce.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *