Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

Opublikowany przez

budynek-mieszkalny_21104476Zakup mieszkania to poważna inwestycja, zwykle o charakterze mieszkaniowym. Kupujemy nieruchomość właściwie po to, aby w niej zamieszkać. Niemniej eksperci twierdzą, że taka inwestycja może przynosić zyski w dłuższym okresie czasu i być bezpieczną lokatą kapitału. Czy rzeczywiście warto kupować mieszkania i później je wynajmować, wypracowując w ten sposób comiesięczne zyski?

Bezpieczna inwestycja kapitału

Kupując mieszkanie na wynajem, można potraktować to jako długoterminową inwestycję, charakteryzującą się niskim poziomem ryzyka. To obecnie bardzo popularny i co najważniejsze dla wielu inwestorów – względnie bezpieczny sposób na pomnażanie posiadanego kapitału. Można porównać inwestycje w mieszkanie na wynajem z lokatą bankową, która jednak przynosi znacznie niższe zyski niż wynajmowanie mieszkań.

Eksperci szacują, że przeciętna lokata daje maksymalnie 2-3 proc. zysku w skali roku i sytuacja ta raczej nie ulegnie zmianie do czasu zajęcia odmiennego stanowiska dotyczącego orientacji polityki pieniężnej w Polsce przez Narodowy Bank Polski i Radę Polityki Pieniężnej. Tymczasem zysk z wynajmu nieruchomości wynosi od 3 do nawet 7 proc. w skali roku, dlatego taka inwestycja może finalnie okazać się znacznie korzystniejsza.

Zalety inwestowania w nieruchomości

Na korzyści inwestycji w mieszkania na wynajem przemawia nie tylko wyższy potencjalny zysk niż w przypadku lokat terminowych oraz wysoki poziom bezpieczeństwa inwestycyjnego, ale również tzw. parasol podatkowy. Inwestor może amortyzować nieruchomość i w ten sposób zapewnić sobie zwrot części gotówki, jaką spożytkował na zakup mieszkania. Amortyzacja pozwala na zmniejszenie obciążeń z tytułu podatków dotyczących użytkowania nieruchomości – na potrzeby własne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub nieruchomości oddawanych do odpłatnego użytkowania przez najemców.

Inwestor będzie mógł skorzystać z odpisów amortyzacyjnych, jeśli wpisze do ewidencji środków trwałych kupiony lokal mieszkalny i ustali wartość początkową mieszkania, w postaci ceny zakupu i wszystkich obciążeń, jakie wynikają z jego nabycia. Można amortyzować nieruchomość z wykorzystaniem metody liniowej lub wybrać jej stawkę – 1,5 proc. dla nieruchomości mieszalnych. Odpisów dokonuje się w ratach równych co miesiąc, co kwartał lub jednorazowo na koniec roku. Istnieje opcja skorzystania przez inwestora z indywidualnej stawki amortyzacji, która dotyczy po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji podatnika nieruchomości, które były używane lub zostały ulepszone.

Jak pokryć koszty zakupu?

Barierą dla inwestorów chcących zainwestować w nieruchomości na wynajem będzie cena mieszkania. Można pokryć ją gotówką lub skorzystać z najtańszej opcji kredytowania – kredytu hipotecznego, o ile kredytobiorca posiada odpowiednio wysoką zdolność kredytową do skorzystania z takiej oferty bankowej. Przy kredycie hipotecznym obecnie wymagany jest wkład własny w wysokości 15 proc. (w 2017 roku będzie to docelowo 20 proc). Dodatkowo 10 proc. należy doliczyć na przygotowanie zakupionego mieszkania pod wynajem. Kredyt hipoteczny jest korzystny, ponieważ jego odsetki można odliczyć od podatku dochodowego osoby wynajmującej mieszkanie.

Warto zainwestować w mieszkanie na wynajem w lokalizacji, w której nie będzie problemu ze znalezieniem najemcy – w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu czy w innym dużym mieście, najlepiej w centrum lub na popularnych osiedlach mieszkalnych.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *