Gdzie po mieszkania z MDM?

Opublikowany przez

wnętrzeOd 1 stycznia 2014 roku w Polsce rozpoczął funkcjonowanie program wsparcia dla osób młodych nabywających swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego na kredyt w banku – „Mieszkanie dla Młodych”. Problem w tym, że nie wszystkie mieszkania bez wyjątku mogą być obiektem dopłat w ramach programu „MDM”. Jakie warunki muszą one spełnić i gdzie szukać lokali mieszkalnych spełniających programowe wymagania?

Podstawowe wymagania

Według ustawowych warunków, z programu Mieszkanie dla Młodych można skorzystać, jeśli kupuje się mieszkanie z rynku pierwotnego, a jego powierzchnia użytkowa nie przekracza 75 mkw. Dopłata nie jest wyliczana do całości kupowanej nieruchomości, ale tylko do 50 mkw w przypadku rodzin oraz singli. Taki limit cenowy dopłaty naliczany będzie w oparciu o wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanego przez wojewodę dla danego województwa i dla miast wojewódzkich oddzielnie co pół roku.

Niewiele ofert

Dostępność mieszkań z rynku pierwotnego spełniających wymagania programowe MDM jest niewielka, zwłaszcza w dużych miastach. Relacja limitu cenowego do średniej ceny na danym rynku mieszkaniowym decyduje o tym, czy dostępność mieszkań jest wysoka lub niska. W dużych miastach obecnie jest ponad 33 tys. nowych lokali mieszkalnych, spośród których niewiele, bo 3,8 tys. spełnia wymagania programu MDM, według firmy Emmerson Realty.

Największy wybór spośród lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym będą mieli beneficjenci programu Mieszkanie dla Młodych w Gdańsku, gdzie średnia cena rynkowa i limity cenowe są zbliżone względem siebie. Deweloperzy starają się też dostosować do warunków programu MDM, aby mieć większe szanse na zbycie wybudowanych lokali mieszkalnych. Realny wybór mieszkań istnieje jeszcze w Poznaniu, ale już w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie, jest on w praktyce niewielki albo żaden. Wydaje się, że limity cenowe wyznaczone dla rynków dużych miast są oderwane od istniejących realiów. Jedynie około 5% wszystkich mieszkań z rynku pierwotnego w tych lokalizacjach pozwala na uczestnictwo w programie Mieszkanie dla Młodych.

W najlepszej sytuacji są osoby, które chciałby skorzystać z programu MDM w mniejszym mieście, bowiem wówczas limit cenowy mieszkania będzie mógł być spełniony przy większości nieruchomości. Problem w tym, że w mniejszych miastach brakuje ofert mieszkaniowych z rynku pierwotnego.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *