Gdzie są najtańsze i najdroższe mieszkania?

Opublikowany przez

zainteresowanie-dom-pieniądze_19-122231Przyjęło się twierdzić, że najdroższe mieszkania są w największych miastach w Polsce, w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi czy we Wrocławiu. Z najdroższych lokali mieszkalnych słynie również Trójmiasto, a w szczególności Sopot, gdzie do niedawna cena metra kwadratowego mieszkania była najdroższa w skali całego kraju. Jak wygląda sprawa najtańszych i najdroższych mieszkań w Polsce w chwili obecnej?

Przeceny na rynku nieruchomości

Jak wskazują kolejne publikacje prasowe i analizy specjalistów rynku nieruchomości w Polsce, mieszkania w naszym kraju sukcesywnie tanieją. Obecnie jest więc najlepszy czas na zakup mieszkania, ponieważ trudno oczekiwać, że nieruchomości jeszcze bardziej zostaną przecenione. Ceny mieszkań oczywiście wykazują duże zróżnicowanie ze względu na lokalizację w mieście i w danych dzielnicach miast.

Najdroższe mieszkania

Warszawa jest jedną z najdroższych lokalizacji jeśli chodzi o zakup mieszkania. Średnio za metr kwadratowy mieszkania używanego wynosi 7500 zł, a już w Sopocie wykracza średnio ponad 9300 zł. W Juracie, czy na Półwyspie Helskim mieszkania są zdecydowanie najdroższe, ale i mają zwykle wysoki standard. Są to luksusowe apartamenty, za które często będzie trzeba zapłacić nawet 15500 zł za metr kwadratowy.

Zwykle mieszkania są tańsze poza centrum miast i ich granic, ale nie sprawdza się ta zasada w odniesieniu do Warszawy. W miejscowościach oddalonych od stolicy o kilka minut drogi samochodem, w Józefowie, czy w Konstancinie Jeziornej należy zapłacić około 6500 zł za metr kwadratowy mieszkania. Podobnie jest w Pruszkowie. W zależności do dzielnicy Warszawy inne będą ceny transakcyjne za mieszkania. Najdrożej jest na Starym Mieście, gdzie za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić nawet 12 tys. zł. W Śródmieściu też jest nie lepiej – 8-10 tys. zł za metr, ale już na Pradze będzie to mniej niż 7 tys. zł.

Kraków też nie jest najtańszym miastem pod względem cen mieszkań, ale wystarczy mniej niż 7 tys. zł żeby zakupić metr kwadratowy mieszkania. Poza ścisłym centrum wystarczy na to nawet 4 tys. zł.

Tanie mieszkania

Znacznie taniej mieszkanie można kupić na Śląsku. W samych Katowicach w ciągu ostatniego roku znacząco spadła cena średnia za metr mieszkania. Trzeba zapłacić za niego 3,5-3,8 tys. zł. Podobne, albo niższe ceny mieszkań obowiązują w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym i w zasadzie całym województwie Śląskim.

Na ogół, ceny mieszkań z rynku wtórnego są niższe, niż z rynku pierwotnego. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie w atrakcyjnych dzielnicach miasta za mieszkanie z drugiej ręki często można zapłacić więcej, niż za mieszkanie w nowym budownictwie.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *