Jakie mieszkania kupowaliśmy w III kwartale? Rynek wtórny coraz droższy!

Opublikowany przez

skyscraper-balkon-apartament_21365469Od 2009 roku, kiedy na całym świecie mocno odczuwalne były skutki kryzysu gospodarczego, rynek nieruchomości w Polsce notował straty. Ceny nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym malały. Obecnie, na podstawie najnowszych wyników z rynku nieruchomości można wnioskować, że nastąpiła w tym sektorze gospodarki w Polsce zdecydowana poprawa. W III kwartale 2014 roku osoby sprzedające mieszkania podwyższyli zauważalnie ceny ofertowe na rynku wtórnym.

Gdzie najdrożej a gdzie najtaniej?

Raport kwartalny sporządzony przez Dom.gratka.pl, dotyczący rynku nieruchomości wskazuje, że największy wzrost średniej ceny ofertowej mieszkań jednopokojowych, tzw. kawalerek, w III kwartale bieżącego roku nastąpił w Bydgoszczy – 4 proc. W segmencie mieszkań M3, dwupokojowych najwyższą zwyżkę cenową notowano w Olsztynie – o 0,6 proc, zaś w sektorze mieszkań M4 – trzypokojowych – w Krakowie – wzrost o 2,9 proc. dla średniej ceny ofertowej.
Jednocześnie, na drugim biegunie znajdowały się miasta, w których ceny ofertowe w tej samej perspektywie czasowej malały. W segmencie kawalerek o 2,2 proc. zmalały ceny nieruchomości w Białymstoku, o 3,4 proc. obniżono ceny mieszkań dwupokojowych w Gorzowie Wielkopolskim, zaś o 0,7 proc. w przypadku mieszkań trzypokojowych w Opolu i Olsztynie.

Obniżki cen nadal są notowane, choć mają mniejszą skalę niż dotychczas i rzadko się je spotyka. Rynek po okresie wakacyjnym cały czas zwiększa swoją wartość. Cały czas występuje nadal większa podaż mieszkań nad popytem, a mimo to ceny generalnie nie spadają, zwłaszcza jeśli chodzi o mieszkania z rynku wtórnego.

Jakie mieszkania kupujemy?

Największym zainteresowaniem kupujących w III kwartale 2014 roku cieszyły się mieszkania dwupokojowe i trzypokojowe. Najwięcej kawalerek sprzedano zaś na rynku wtórnym w Krakowie – 14 proc. całej oferty kwartalnej. W Łodzi i we Wrocławiu najwięcej oferowano mieszkań M3 (43 proc. całej oferty), zaś w Lublinie mieszkań M4 (43 proc. całej oferty). Większe mieszkania najczęściej można było znaleźć w ofercie rynku wtórnego w Szczecinie.

85 proc. mieszkań sprzedawanych w III kwartale 2014 roku w Opolu zostało wybudowanych przed 2000 rokiem. Natomiast nowe mieszkania, zbudowane pomiędzy 2000 a 2013 rokiem były sprzedawane najczęściej w Krakowie (43 proc.).

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *