Jakie nowe mieszkania są najbardziej popularne?

Opublikowany przez

san-francisco-hi-wzrost_19-100393W całej Polsce po okresie kryzysu gospodarczego , który szerokim echem odbił się przede wszystkim na rynku budowlanym i nieruchomościowym, podejmowane są nowe inwestycje mieszkaniowe. Budowane są nowe mieszkania, dzięki czemu rośnie liczba ofert sprzedaży na pierwotnym rynku nieruchomości. Nadal jednak brakuje potencjalnych kupujących. Jeśli już takie osoby się pojawiają, najczęściej wybierają małe i średniej wielkości mieszkania. Istnieje wąska grupa kupujących, którzy gotowi są zapłacić horrendalnie wysoką kwotę za duże mieszkanie – apartament, w takich lokalizacjach jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Gdańsk. Jakie nowe mieszkania są najbardziej popularne? Jakich nieruchomości poszukują potencjalni nabywcy?

Małe mieszkania najbardziej popularne

Mieszkania z rynku pierwotnego są najczęściej nieco droższe od mieszkań z rynku wtórnego, z tzw. drugiej ręki. Jest to jeden z czynników, który wpływa na zwiększenie popularności mniejszych, nowych mieszkań. Kupujący najbardziej interesują się małymi nieruchomościami, których cena zakupu jest sumarycznie niższa. Są one bardziej funkcjonalne niż duże apartamenty, zwłaszcza dla singli czy bezdzietnych par.

Wsparcie rządowe

Dla rynku nieruchomości pierwotnych dużym wsparciem jest uruchomiony z dniem 1 stycznia 2014 roku program „Mieszkanie dla Młodych”. Pozwala on na uzyskanie przez osoby młode, decydujące się na zakup swojego pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego, dopłaty kredytowej. Jest ona wypłacana w wysokości 10-15% wartości mieszkania. Niemniej, w rządowym programie postawiono pewne ograniczenia, jeśli chodzi o wielkość nieruchomości, jaka może stać się obiektem dopłaty. Nieruchomość objęta programem nie może mieć powierzchni użytkowej przekraczającej 75 mkw, jeśli chodzi o mieszkanie, oraz 100 mkw jeśli przedmiotem zakupu jest dom. W przypadku, gdy beneficjent wychowuje co najmniej troje dzieci, wartości te wzrastają odpowiednio do 85 mkw i 110 mkw.

Duże mieszkania kupujemy w aglomeracjach miejskich

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis Oferty.net, w Warszawie zainteresowanie zakupem największych apartamentów, których standard i cena są wysokie, jest większe niż w innych aglomeracjach miejskich. Z tego też względu deweloperzy oferują większą ilość luksusowych apartamentów właśnie w stolicy, gdzie mają największe szanse na znalezienie potencjalnych nabywców. W stolicy mieszkanie M-6, czyli 5-pokojowe z kuchnią, planuje kupić ponad 6 razy więcej osób niż w Krakowie czy w Łodzi. Nowe mieszkania 4-pokojowe w Warszawie, wysoko poszukiwane przez nabywców, stanowią 15% wszystkich nieruchomości na sprzedaż na rynku pierwotnym. W Krakowie czy w Poznaniu ich odsetek jest znacznie mniejszy.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *