Kredyt budowlany pomoże wybudować własny dom

Opublikowany przez

d-budynkow-i-rzuty_38-4393Inwestycja we własny dom pociąga za sobą bardzo wysokie koszty. Oszczędzając na budowę domu potrzeba wielu lat, aby uzbierać pożądaną sumę, a niekoniecznie może okazać się ona wystarczająca dla dokończenia budynku i jego wykończenia czy wyposażenia. Dlatego też warto jest zrealizować inwestycję z udziałem kredytu hipotecznego budowlanego. Takie kredyty wypłacane są na ogół w transzach klientowi, wraz z postępami w budowie domu. Zamknięcie jednego etapu budowy, np. wylanie fundamentu, czy położenie dachu, uzasadnia wypłatę kolejnej transzy kredytowej z banku, w którym klient ma zaciągnięty kredyt budowlany. Czym właściwie odróżnia się kredyt budowlany od mieszkaniowego czy hipotecznego?

Cechy szczególne kredytu budowlanego

Kredyt budowlany, nazywany również kredytem budowlano-hipotecznym, jest udzielany w związku z dokonywaniem inwestycji w nieruchomość, a zabezpieczeniem jego spłaty jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości mieszkalnej. Z kredytu tego rodzaju można sfinansować budowę domu i zakup działku budowlanej. Klient chcąc zaciągnąć w banku kredyt budowlany będzie musiał przedłożyć podobne dokumenty, jak w przypadku kredytu na zakup nieruchomości. Banki żądają przy tym złożenia wraz z wnioskiem kredytowym m.in.:
• Odpis z księgi wieczystej nieruchomości, tj. działki,
• Wypis i wyrys z ewidencji gruntów,
• Pozwolenie na budowę,
• Projekt architektoniczny domu,
• Dziennik budowy,
• Kosztorys prac budowlanych.

Dobra oferta kredytu budowlanego

Kredyt budowlany z zabezpieczeniem hipotecznym dostępny jest w wielu bankach, jednak oferty kredytowe mogą znacząco różnić się między sobą. Dla kredytobiorcy korzystne jest, jeśli pewna część kredytu lub wszystkie jego transze będą wypłacane przez bank kredytobiorcy bez uprzedniego przedstawienia faktur za usługi budowlane lub zakup materiałów niezbędnych do budowy. Jeśli bank jest skłonny do elastycznego ustalenia harmonogramu udzielenia i spłaty kredytu budowlanego, warto zainteresować się tą ofertą. Dla klienta budującego dom systemem gospodarczym pewnym problemem może być oszacowanie kosztów budowy. Dlatego jeśli bank jest skłonny na podwyższenie kwoty kredytu, taka oferta także będzie interesująca dla inwestora.

Podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu, dla klienta będzie liczyła się również wysokość oprocentowania zobowiązania kredytowego, czy wysokość prowizji naliczanej przez bank przy przystępowaniu klienta do kredytu.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *