Kredyt mieszkaniowy i hipoteczny – czym się różnią?

Opublikowany przez

skyscraper-balkon-apartament_21365469Chcąc nabyć nieruchomość mieszkalną wielu z nas korzysta z oferty kredytowej banków, aby móc w pełni sfinansować jej zakup. Niestety, niewielu może sobie pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. W większości przypadków posiłkujemy się jednak kredytami bankowymi. W tym względzie często mówi się o kredytach mieszkaniowych i kredytach hipotecznych. Pojęcia te są używane zamiennie względem siebie, podczas gdy nie każdy kredyt hipoteczny musi być kredytem mieszkaniowym, a więc pojęcia te nie są tożsame. Jakie występują pomiędzy nimi różnice i kiedy można powiedzieć, że kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym, albo kredyt hipoteczny jest kredytem mieszkaniowym?

Pojęcia kredytów mieszkaniowych i kredytów hipotecznych

Kredyt mieszkaniowy, jak sama nazwa wskazuje, zaciągany jest w celu realizacji przez kredytobiorcę celów mieszkaniowych. Na ogół pieniądze pochodzące z tego kredytu są przeznaczane na zakup mieszkania. Można powiedzieć, że kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym zaciąganym na zakup mieszkania. Zabezpieczeniem spłaty takiego kredytu jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości mieszkalnej. W zależności od wewnętrznej polityki banku, zabezpieczenie hipoteczne może być ustanowione na kredytowanej nieruchomości lub innej, należącej do kredytobiorcy lub osób trzecich.

Bardzo rzadko spotykane są oferty kredytów mieszkaniowych nieposiadających zabezpieczenia hipotecznego, choć niewykluczone, aby takie zobowiązane było zabezpieczone w inny sposób, za pośrednictwem poręczeń osób trzecich, cesji praw z polisy ubezpieczeniowej czy blokady na koncie bankowym klienta.

Z kolei, mianem kredytu hipotecznego określa się każdy kredyt zabezpieczony hipoteką na nieruchomości, choć niekoniecznie środki z takiego kredytu muszą być wydatkowane na zakup mieszkania. Możemy mieć do czynienia z kredytem hipotecznym dla firm, czy kredytem hipotecznym przeznaczonym na budowę domu, zakup działki budowlanej czy domku letniskowego. Pojęcie kredytu hipotecznego jest znacznie szersze, niż pojęcie kredytu mieszkaniowego. Można powiedzieć, że kredyt hipoteczny to każdy kredyt z zabezpieczeniem w postaci hipoteki nieruchomości. Bez znaczenia jest wówczas, na jaki cel będzie on udzielany.

Rozróżnienie pomiędzy kredytem mieszkaniowym i hipotecznym

Kredyty hipoteczne tym różnią się od kredytów mieszkaniowych, że mają znacznie szerszy katalog zastosowań. Kredyt mieszkaniowy może być z kolei spożytkowany wyłącznie na zakup mieszkania. Nie każdy kredyt hipoteczny będzie kredytem mieszkaniowym.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *