Kupować mieszkanie samodzielnie czy przez pośrednika?

Opublikowany przez

budynek-mieszkalny_21104476Zakup mieszkania to poważna decyzja, którą warto dobrze przemyśleć przed jej ostatecznym podjęciem. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą wiedzą na temat rynku nieruchomości być może lepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego pośrednika z biura nieruchomości przy finalizowaniu transakcji zakupu mieszkania. Pośrednik okaże się niewątpliwie pomocny przy poszukiwaniu pożądanej nieruchomości, ale klient będzie musiał ostatecznie zapłacić za jego pomoc, jeśli dojdzie do podpisania umowy kupna-sprzedaży mieszkania. Kiedy więc pomoc pośrednika jest na tyle cenna, aby opłacalne byłoby nawiązanie z nim współpracy?

Dla kogo pośrednik?

Podpisanie umowy z pośrednikiem nieruchomości jest korzystne dla osób zabieganych, zapracowanych, którzy realnie nie mają wystarczająco dużo czasu aby samodzielnie podjąć się poszukiwania pożądanego mieszkania i którzy mogliby dopełnić wszystkich formalności samodzielnie. Pośrednik nie tylko pokaże nam nieruchomości spełniające nasze oczekiwania i preferencje, ale też rozpocznie intensywne poszukiwania mieszkania, które by nam odpowiadało. Mamy więc szeroką paletę możliwości wyboru. Zebranie takich ofert samodzielnie wymagałoby na pewno sporych nakładów czasu.

Dodatkowo, pośrednik załatwi wszystkie formalności związane z przygotowaniem do zawarcia umowy sprzedaży, a nawet pomoże zgromadzić dokumenty niezbędne do kredytu hipotecznego, o ile mieszkanie ma być kupowane na kredyt bankowy. Sprawdzi, czy sprzedający jest jedynym właścicielem mieszkania, czy nie zalega z opłatami i czy dla nieruchomości jest założona księga wieczysta. Przekaże kupującemu wzór umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości, umówi z pośrednikiem kredytowym lub doradcą z banku, a później także z notariuszem. Będzie obecny przy podpisywaniu umowy i wyjaśni kupującemu wszelkie niejasności w umowie kupna-sprzedaży mieszkania. Pośrednik może też pomóc w prowadzeniu negocjacji cenowych ze zbywcą nieruchomości.

Za taką wszechstronną pomoc pośrednik pobiera wynagrodzenie w wysokości 2-5% ceny transakcyjnej, za jaką kupujący nabył mieszkanie. Jeśli więc np. prowizja została określona na poziomie 3%, a mieszkanie kupimy za 200 tys. zł, pośrednik otrzyma wynagrodzenie w wysokości 6 tys. zł.

Kiedy bez pośrednika?

Jeśli mamy pewną wiedzę na temat rynku nieruchomości i wystarczająco dużo czasu na poszukiwanie pożądanej nieruchomości, sami możemy podjąć się przeprowadzenia całego procesu zakupu mieszkania. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość przy wizytach we wszystkich urzędach i instytucjach, sprawdzając stan nieruchomości i ewentualne jej zadłużenie. Sami będziemy musieli przygotować umowę przedwstępną zakupu nieruchomości, przeprowadzić negocjacje ze sprzedającym oraz umówić się do notariusza. Jeśli nie obawiamy się, że nie podołamy takim zadaniom, możemy realizować zakup nieruchomości bez pośrednika, oszczędzając na tym nawet kilka tysięcy złotych.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *