Lepiej wybudować dom czy kupić mieszkanie?

Opublikowany przez

d-budynkow-i-rzuty_38-4393Koszty budowy domu mogą często być tożsame z zakupem mieszkania w bloku, zwłaszcza w nowym budownictwie. Czy zatem nie lepiej jest wybudować dom i cieszyć się swobodą mieszkania na własnej posesji, bez sąsiadów za ścianą i spółdzielnią mieszkaniową w roli zarządcy nieruchomości? To zależy od wielu czynników.

Kiedy budowa domu jest bardziej opłacalna?

Nie ulega wątpliwości, że budowa domu będzie najbardziej opłacalna w przypadku osób, które posiadają już działkę budowlaną. W takiej sytuacji niewątpliwie niższe koszty poniesiemy na wybudowanie domu na posiadanej posesji, zwłaszcza, jeśli jest to działka uzbrojona, niż na zakup mieszkania, tak z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, co najmniej 3-4 pokojowego, dla całej rodziny.

Dom będzie tańszy także od mieszkania w dużym mieście, np. w Warszawie, zakładając oczywiście, że kupimy działkę pod miastem, a nie w jego obrębie. Działki położone w obszarze administracyjnym miasta będą droższe od działek miejskich, o czym nie powinniśmy zapominać.

Jeśli rozpatrujemy opcję zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, w stanie deweloperskim, wymagającym pełnego wykończenia wnętrza i wyposażenia, jako alternatywę dla budowy domu w takim samym stanie, to śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że postawienie domu na posiadanej działce będzie tańsze. Dom można wybudować nawet w cenie 2-2,5 tys. zł za metr kwadratowy, nie licząc materiałów na wykończenie ścian, podłóg, czy sufitów. W takiej cenie nie kupimy mieszkania w dużym mieście. W mniejszej miejscowości również będzie z tym poważny problem.

Kiedy kupno mieszkania będzie korzystniejsze?

Jeśli jednak nie posiadamy działki budowlanej, do kosztów inwestycji w budowę domu będziemy musieli doliczyć koszty zakupu odpowiedniej posesji, na której wybudujemy nasz dom. W takiej sytuacji niejednokrotnie kupno mieszkania, np. z rynku wtórnego będzie korzystniejsze pod względem kosztowym, niż budowa domu. Zwłaszcza, jeśli zamierzamy kupić mieszkanie w miejscowościach, w których ceny transakcyjne w ciągu ostatnich miesiącach zdecydowanie zmalały, np. na Śląsku, w Katowicach, czy w Częstochowie. Takie mieszkanie może być już wyposażone i nie wymagać gruntownego remontu, co z kolei likwiduje dodatkowe koszty, jakie ponosimy na wykończenie nowo wybudowanego domu.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *