Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

Opublikowany przez

szeregowiecPrzy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania, kupujący muszą zadecydować, czy chcą mieszkać w centrum miasta czy w dzielnicach na obrzeżach metropolii miejskiej. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Na co ostatecznie warto się zdecydować?

Różnice w cenie metra kwadratowego

Powierzchnie lokali mieszkalnych w centrum są kosztowniejsze w zakupie niż gdyby takie samo mieszkanie znajdowało się na obrzeżach, w odległej od centrum dzielnicy. Różnice cenowe mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych na metrze, co automatycznie powoduje konieczność zgromadzenia wyższego wkładu własnego na kredyt hipoteczny, który również musi mieć wyższą wartość. Musimy liczyć się z tym, że kupując droższe mieszkanie w centrum miasta będziemy miesiąc w miesiąc płacić wyższą ratę za mieszkanie do banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt, dlatego jest to obciążenie finansowe długoterminowe. Znacznie korzystniejsze pod względem finansowym będzie dokonanie zakupu nieruchomości na obrzeżach, gdzie można znaleźć mieszkania o wysokim standardzie przy stosunkowo niskiej cenie.

Dojazdy do pracy i szkoły

W zależności od tego, czy nasze miejsce pracy znajduje się w centrum, czy na obrzeżach, powinniśmy wybrać odpowiednią lokalizację naszego przyszłego miejsca zamieszkania. Jeśli stałe miejsce pracy mieści się w odległej dzielnicy miasta, dla oszczędności czasu i pieniędzy na dojazdach do firmy można zdecydować się na wybór mieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie. Nie będziemy musieli wówczas korzystać z komunikacji miejskiej i jeździć po kilkanaście kilometrów dziennie do i z pracy. Zaoszczędzimy na kosztach paliwa i eksploatacji pojazdu. Nie będziemy musieli zrywać się o świcie z łóżka, aby zdążyć do pracy na godzinę 8. Taka lokalizacja kupowanego mieszkania ma znaczenie, jeśli posiadamy stałe, stabilne zatrudnienie. W przeciwnym wypadku lepiej wybrać mieszkanie w centrum, gdzie łatwo będzie nam przemieszczać się do pracy zlokalizowanej w dowolnej części miasta. Inną kwestią są koszty zakupu mieszkania – mieszkanie pod miastem może być nawet o kilkaset tysięcy złotych tańsze, niż to znajdujące się gdzieś w centrum. Biorąc oczywiście pod uwagę ten sam metraż.

Wybierając mieszkanie na obrzeżach miejmy na uwadze to, że dzielnica powinna być dobrze skomunikowana z centrum przy użyciu metra, tramwajów czy autobusów. Dzięki temu nie będziemy musieli wydawać wysokich środków finansowych na dojazdy do ważnych punktów infrastrukturalnych własnym samochodem.

Jeśli od mieszkania w odległej od centrum dzielnicy do miejsca pracy będzie dzieliło nas kilka czy co najwyżej kilkanaście kilometrów, będziemy mogli wybrać darmowy transport rowerowy, który pozwoli zaoszczędzić na dojazdach do i z pracy oraz na wyrobienie doskonałej kondycji fizycznej.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *