Nie wszędzie 10 proc. – jaki wkład własny obowiązuje w polskich bankach?

Opublikowany przez

rachunkiZgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, polskie banki muszą żądać od kredytobiorców od 1 stycznia 2015 roku, co najmniej 10-procentowego wkładu władnego na kredyt hipoteczny. Niemniej, nie wszystkie banki wymagają ten najniższy wkład własny. Mogą mieć znacznie wyższe oczekiwania.

Wkład własny obowiązkowy

Od 1 stycznia 2014 roku wkład własny na kredyt mieszkaniowy stał się obowiązkowy dla wszystkich kredytobiorców bez wyjątku. Co więcej, nie można było go pokryć z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Klient musiał dysponować oszczędnościami, aby móc skutecznie zaciągnąć kredyt z zamiarem zakupu lub budowy domu. W 2014 roku pułap obowiązkowego wkładu własnego wynosił 5 proc., zaś od 2015 roku – 10 proc. W kolejnych dwóch latach próg ten będzie rósł, aż do uzyskania w 2017 roku poziomu 20 proc. wkładu własnego.

Niektóre banki już teraz same ustanawiają minimalny próg wkładu własnego klienta na kredyt na mieszkanie na wyższym poziomie, co skutecznie utrudnia zaciągnięcie takiego zobowiązania.

20 proc. wartości mieszkania obowiązkowe

Aż 20-procentowy wkład własny już w chwili obecnej wymagają przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego takie banki jak (dane Bankier.pl):
• Credit Agricole Bank Polska,
• Citi Handlowy,
• Raiffeisen Polbank,
• ING Bank Śląski,
• Bank BPH.

To niewiele banków, ale należy przyznać, że mają one spory udział w rynku kredytów hipotecznych. Inne banki udzielą klientom indywidualnym kredytu hipotecznego z LtV wynoszącym 90 proc., choć postawią dodatkowe wymagania. Klient będzie musiał wykupić ubezpieczenie niskiego wkładu własnego oraz pokryć podwyższoną marżę kredytu. Wyższe koszta kredytowe kredytobiorca będzie ponosił do czasu, gdy stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości nie spadnie do pożądanego poziomu 80 proc.

Zamiast wkładu własnego kredytobiorca może wnieść inne zabezpieczenie, w postaci działki budowlanej, na której wybuduje dom.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *