Polacy wolą obrzeża polskich miast!

Opublikowany przez

2016-03-05-radzymin-w1a03maly1W centrach dużych miast takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków, mieszkania są horrendalnie drogie. Według raportu Narodowego Banku Polskiego, który opracowany został na podstawie danych za II kwartał 2016 roku wynika, średnie ceny ofertowe nowych mieszkań w Warszawie wynoszą około 7650 zł za mkw, a ceny transakcyjne są zaledwie o 70 zł za mkw niższe. Za mieszkanie o powierzchni 50 mkw trzeba zapłacić więc około 380 tys. zł. Ten sam metraż w Radzyminie, 18 km od Warszawy, można kupić za cenę 225 tys. zł, czyli o 155 tys. zł mniej. 1 mkw mieszkania na nowym osiedlu Akacjowa Aleja w Radzyminie kosztuje od 4500 zł.

Obrzeża stolicy coraz bardziej popularne

Mieszkania w lokalizacjach znajdujących się na obrzeżach dużych miast stają się coraz bardziej popularne, głównie z uwagi na ich atrakcyjną cenę. Mieszkania w nowej inwestycji deweloperskiej w Sulejówku niedaleko stolicy kosztują od 220 o 250 tys. zł za lokal o powierzchni około 50 mkw. Średnio za mieszkanie nowe, z rynku pierwotnego płaci się na peryferiach o 30-35 proc. mniej niż w centrum miasta, co oznacza niebagatelne oszczędności, rzędu nawet 120-160 tys. zł.

Nie tylko Sulejówek kusi tak niskimi cenami, ale i Wawer, Piastów, czy Łomianki. Jeśli dzielnica jest dobrze skomunikowana z centrum miasta, nie ma problemu z dotarciem do najważniejszych punktów infrastrukturalnych, a nabywcy sami są zmotoryzowani i mobilni, w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamieszkać pod Warszawą.

Nie inaczej w Krakowie i Wrocławiu

Podobne prawidłowości zauważalne są na rynku nieruchomości krakowskich czy wrocławskich. W Krakowie trzeba średnio zapłacić 6670 zł za mkw powierzchni mieszkalnej. Tak kształtują się ceny ofertowe, a transakcyjne są nieco niższe i wynoszą 6350 zł. Kupno 50 mkw mieszkania pociągnie za sobą wydatek rzędu 320 tys. zł.

W miejscowościach satelickich względem stolicy Małopolski można kupić mieszkania w cenie 175-190 tys. zł, czyli o około 100 tys. zł tańsze niż w samym mieście. Warto zatem rozważyć możliwość zamieszkania na Podgórzu Duchackim, w Bieżanowie-Prokocimiu czy choćby w Wieliczce. To zaledwie 10-20 km od ścisłego centrum Krakowa.

Wrocław oferuje mieszkania w cenie 6170 zł za mkw, a w lokalizacjach peryferyjnych albo satelickich lokale mogą być nawet o 50 proc. tańsze. W Smolcu tuż przy południowych granicach Wrocławia, ceny mieszkań zaczynają się od 3500 zł za mkw, z kolei w Radwanicach – 7 km od ścisłego centrum stolicy Dolnego Śląska, za 1 mkw własnego mieszkania zapłacimy od 4100 zł wzwyż.

Czy warto?

Stojąc przed koniecznością podjęcia decyzji o tym, gdzie zamieszkać – w centrum czy na obrzeżach miasta, trzeba się dobrze zastanowić. Ważnym argumentem jest tutaj oszczędność w wysokości co najmniej 100 tys. zł, które można przeznaczyć chociażby na wykończenie mieszkania. Mniejszy też kredyt będzie trzeba zaciągnąć przy takiej nieruchomości i wnieść w związku z nim wkład własny na zakup nieruchomości.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *