Polskie mieszkania najtańsze w Europie?!

Opublikowany przez

money-367973_1280Polacy często narzekają na brak pracy, niskie wynagrodzenia i niemożność kupienia sobie własnego mieszkania. Skazuje nas to na mieszkanie całymi wielopokoleniowymi rodzinami w małych domach lub mieszkaniach blokowych bądź na zaciąganie niebotycznie wysokich kredytów mieszkaniowych. Takie narzekania jednak nie powinny mieć miejsca, jeśli spojrzeć na najnowszy raport firmy doradczej Deloitte, z oddziałem w Czechach. Na jego podstawie okazuje się, że w Polsce mamy jedne z najtańszych mieszkań w całej Europie. Jak to możliwe?

Warszawa najtańszą stolicą

Czeski oddział Deloitte podaje, że w 2014 roku nowe mieszkania w Warszawie kosztowały średnio 1704 euro za mkw. Taniej było tylko w dwóch europejskich stolicach, mianowicie w Lizbonie w Portugalii, gdzie za 1 mkw powierzchni mieszkalnej trzeba było średnio zapłacić 1640 euro oraz w Budapeszcie na Węgrzech, gdzie cena 1 mkw mieszkania to zaledwie 1140 euro.

Dla porównania, najdroższe mieszkania były w Paryżu – średnia 8140 euro za mkw oraz w Londynie – 5938 euro za mkw powierzchni mieszkalnej. Pod względem średnich cen mieszkań w europejskich stolicach rzeczywiście widać, że w Polsce są one jedne z najtańszych na Starym Kontynencie.

Niemniej, sprawa nie wydaje się już taka oczywista, jeśli pod uwagę weźmiemy także płace Polaków. Przeciętny obywatel naszego kraju na 70-metrowe mieszkanie musi odkładać swoją pensję brutto w całości ponad 7 lat, aby móc kupić za gotówkę mieszkanie. Gorzej jest tylko we Francji, gdzie na własne lokum trzeba odkładać 7,9 lat, w Wielkiej Brytanii – 8,5 roku oraz w Rosji – 10,4 lata. Pomimo faktu, że w Polsce mieszkania potaniały i na tle europejskim ich ceny wypadają niezwykle korzystnie, to wysokość zarobków obywateli nie pomaga w swobodnym zakupie własnego M.

Mieszkania w Polsce tanie, ale niedostępne

W większości europejskich krajów mieszkania i nieruchomości mieszkalne mogą być droższe niż w Polsce, ale za to są one bardziej dostępne dla przeciętnego obywatela. Taka zależność powstała, bowiem wysokość zarobków w Europie, m.in. we Francji czy w Niemczech będzie znacznie wyższa niż w naszym kraju. To, że średnia krajowa w Polsce wynosi około 4 tys. zł, nie oznacza, że większość obywateli ma takie zarobki miesięczne.money-367973_1280

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *