Pośrednik w obrocie nieruchomości – czy warto skorzystać z jego usług?

Opublikowany przez

rozmowa1Decydując się na zakup własnego mieszkania, czy to z rynku pierwotnego, czy wtórnego, potencjalny kupujący musi jeszcze podjąć decyzję, czy skorzystać przy takiej transakcji z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami, czy przeprowadzić całą transakcję samodzielnie, bez jego wsparcia. Czy rzeczywiście opłaca się wydać kilka tysięcy złotych na pomoc pośrednika? Czy transakcja zakupu nieruchomości jest aż tak skomplikowana, że jej przeprowadzenie bez udziału agenta będzie ryzykowne dla kupującego?

Zalety współpracy z agentem

Oszczędność czasu i zwiększenie bezpieczeństwa transakcji zakupu nieruchomości to podstawowe zalety, jakie wiążą się z korzystaniem z usług pośrednika nieruchomości. Kupujący ma dostęp do gotowych ofert sprzedaży domów czy mieszkań, które spełniają jego oczekiwania. Nie musi samodzielnie poszukiwać ogłoszeń sprzedaży i śledzić ich publikację. Pośrednik może wynegocjować dobrą cenę dla kupującego oraz przede wszystkim sprawdzi w imieniu kupującego, czy mieszkanie nie jest zadłużone, a osoba podająca się za jego wyłącznego właściciela rzeczywiście nim jest.

Pośrednik pomaga w kompletowaniu dokumentów do kredytu hipotecznego i wymaganych do zawarcia transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości. Wspiera klienta w załatwianiu wszelkich formalności w urzędach, przygotowuje umowę przedwstępną zakupu nieruchomości i może umówić kupującego i sprzedającego nieruchomość w kancelarii notarialnej. Na pewno komfort zawierania transakcji zakupu mieszkania z pośrednikiem jest wyższy.

Wady współpracy z pośrednikiem nieruchomości

Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości, ponieważ na przykład nie mamy czasu na samodzielne przeprowadzenie bezpiecznej transakcji i gruntowne sprawdzenie konkretnej nieruchomości chociażby pod kątem zadłużenia, musimy liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Jest to niewątpliwie wadą podpisywania umowy o współpracy z agencją nieruchomości. Zobowiązujemy się w niej, że w przypadku podjęcia decyzji o zakupie nieruchomości wskazanej przez pośrednika, zapłacimy mu prowizję w wysokości od 1,5% do 3% ceny transakcyjnej plus podatek VAT. Jeśli więc mieszkanie kosztuje 200 tys. zł, będziemy zmuszeni uiścić dla pośrednika prowizję w wysokości od 3 do 6 tys. zł.

Trzeba samodzielnie rozważyć, czy pomoc agenta nieruchomości jest aż tak cenna i czy nie możemy sami poświęcić czasu na znalezienie pożądanego mieszkania, sprawdzenie go w różnych rejestrach i na przejrzenie Księgi Wieczystej Nieruchomości. Dzięki samodzielnemu przeprowadzeniu transakcji zakupu mieszkania możemy sporo zaoszczędzić, ale jednocześnie ryzykujemy, że czegoś nie dopilnujemy lub nie sprawdzimy. Przy współpracy z agentem to on bierze na siebie odpowiedzialność za takie kwestie.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *