Prognoza dla rynku nieruchomości na 2015

Opublikowany przez

plastikowe-domy_2904328Od 1 stycznia 2015 roku banki w Polsce będą wymagały od kredytobiorców chcących zapożyczyć się w celu zakupu lub budowy nieruchomości mieszkalnej, co najmniej 10-procentowego wkładu własnego. Jednocześnie, nadal obowiązują rekordowo niskie stopy procentowe ustanowione przez Radę Polityki Pieniężnej działającą przy Narodowym Banku Polskim. To sprzyja zaciąganiu tanich kredytów i wzrostowi zdolności kredytowej potencjalnych nabywców. Jakie prognozy dla rynku nieruchomości na nadchodzący, 2015 rok przygotowali eksperci?


Kontynuacja bieżących trendów

Według specjalistów firmy Home Broker, rok 2015 będzie kontynuacją trendów mieszkaniowych znanych z końca 2014 roku. Na rynku nieruchomości będziemy więc obserwować dalszą stabilizację cen mieszkań. Do tego dojdzie wzrost znaczenia programu Mieszkanie dla Młodych, który stanie się, zgodnie z założeniami rządu bardziej dostępny dla potencjalnych beneficjentów. Wsparciem dla rynku będą tanie kredyty hipoteczne, które jednak będą wymagały większego wkładu własnego niż dotychczas.

Korzystne zmiany w MdM

Dotychczas program „Mieszkanie dla Młodych”, który miał zastąpić program „Rodzina na swoim” wygaszony pod koniec 2012 roku, nie stał się tak popularny, z uwagi na niemożność spełnienia warunków ustawowych przez beneficjentów. Od 2015 roku ma on ułatwiać osobom nieposiadającym własnych oszczędności dostęp do kredytu mieszkaniowego. Ustanowiono wyższe limity cen mieszkań i wyższe progi dopłat kredytowych dla rodzin wielodzietnych. Do skorzystania z dofinansowania w ramach „ programu „Mieszkanie dla Młodych” nadal uprawnione będą osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie, z rynku pierwotnego, spełniające warunki ceny i powierzchni wskazane ustawą.

Stabilizacja cen mieszkań

Po 1 stycznia 2015 roku przez kolejne miesiące powinno na rynku nieruchomości nastąpić ustabilizowanie się warunków cenowych zakupu mieszkań – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Ceny na rynku pierwotnym mogą ulec nieznacznemu obniżeniu, z uwagi na oddanie do użytku niewielkiej liczby nowych mieszkań przez deweloperów. Jednocześnie, najprawdopodobniej w roku 2015 rozpocznie się wiele inwestycji mieszkaniowych, na co wskazuje spora liczba pozwoleń na budowę, jakie zostały wydane w ostatnich miesiącach 2014 roku. Home Broker ocenia, że obniżki stawek za mieszkania nowe, z rynku pierwotnego mogą wynikać u deweloperów jedynie z czasowych promocji lub wyprzedaży ostatnich mieszkań w danej inwestycji.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *