Rynek pierwotny czy wtórny – gdzie lepiej kupić mieszkanie?

Opublikowany przez

apartamenty-nad-brzegiem-rzeki_21284771Zakup mieszkania to poważna decyzja, która nigdy nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie, pod wpływem chwili i ogarniających nas emocji. Zwłaszcza, że dzisiaj mieszkań na rynku nieruchomości jest bardzo wiele, a sprzedający często całymi miesiącami nie mogą znaleźć nabywcy na swoje mieszkanie. Nie wierzmy więc do końca zbywcą, którzy mówią, że mają nawet kilka osób zainteresowanych natychmiastowym zakupem mieszkania. Przy poszukiwania odpowiedniego lokalu mieszkalnego jedną z decyzji, jaką powinniśmy podjąć, powinno być to, na jakim rynku chcemy poszukiwać mieszkania – pierwotnym, czy wtórnym?

Pojęcie rynku pierwotnego i wtórnego

Rynek pierwotny nieruchomości obejmuje mieszkania nowe, nieużywane, budowane przez deweloperów lub spółdzielnie mieszkaniowe. Takie mieszkania najczęściej nie są w ogóle wykończone, tylko posiadają gipsowe wykończenie ścian, podłóg i sufitu. Natomiast kafelki, podłogi, malowania czy inne, podobne prace remontowe, należy już wykonać samodzielnie.

Z kolei, rynek wtórny mieszkań obejmuje swoim zasięgiem mieszkania z tzw. drugiej ręki, używane już przez innych lokatorów. Są to mieszkania w różnym stanie. Można wśród nich znaleźć luksusowo wyposażone i wykończone apartamenty, do których wystarczy się wprowadzić, jak i lokale mieszkalne poważnie zniszczone, ze starymi oknami, nieczynna instalacją hydrauliczną i grubą warstwą tandetnych tapet na ścianach.

Gdzie kupić mieszkanie?

Na to pytanie nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji kupującego. Jeśli nie chcemy nic dokładać do kupowanego mieszkania, tylko szybko się do niego wprowadzić, co najwyżej kupując własne meble i sprzęty, to najlepszym wyborem będzie zakup dobrego mieszkania po remoncie na rynku wtórnym. Kiedy jednak chcemy od podstaw przeprowadzić całą aranżację mieszkania, powinniśmy przemyśleć możliwość zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. W takim przypadku likwidujemy problem doprowadzenia ścian i instalacji w mieszkaniu do stanu używalności, pozwalającego nam na wykonanie właściwych prac remontowych.

Patrząc na transakcję pod względem kosztów, na ogół mieszkania z rynku wtórnego są tańsze niż mieszkania nowe, na rynku pierwotnym, choć są odstępstwa od tej reguły. W centrum Warszawy, w starych blokach czy kamienicach, często zapłacimy za mieszkanie z rynku wtórnego więcej, niż za nowy lokal mieszkalny od dewelopera. Dlatego też błędem jest twierdzenie, że zawsze nowe mieszkanie będzie droższe od używanego.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *