Szeregowiec, bliźniak czy dom wolnostojący?

Opublikowany przez

szeregowiecKupno domu to ogromne przedsięwzięcie pociągające za sobą wysokie koszty, dlatego wymaga przeanalizowania wszystkich szczegółów. Przede wszystkim, inwestor musi podjąć decyzję, czy kupić dom wolnostojący, na odrębnej działce, czy też zdecydować się na dom w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Jakie rozwiązanie jest najlepsze? Czy w ogóle można mówić w takim przypadku o optymalnej opcji kupna nieruchomości?

Tańsze rozwiązanie

O wyborze domu w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej mogą zadecydować w dużej mierze względy finansowe. Takie domy na ogół są bowiem tańsze niż domy wolnostojące, ale nie są niestety pozbawione wad. Musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli tolerować sąsiadów za ścianą lub dwoma ścianami, jeśli chodzi o środkowe mieszkania w zabudowie szeregowej. Dla wielu osób będzie to nie do zaakceptowania, ale jeśli całe życie mieszkaliśmy w bloku wielorodzinnym czy w wieżowcu, nie powinniśmy mieć z tym większych problemów.

Poza tym, minusem wiążącym się z domem w zabudowie szeregowej jest to, że najczęściej ma on niewielki teren. Posesja jest wąska, na szerokość domu. Nie można mówić tu o prywatności na swojej działce, w przeciwieństwie do domów wolnostojących. Jeśli jednak dysponujemy ograniczonymi środkami finansowymi na zakup własnego domu, alternatywą będzie dom w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Zaletą takich nieruchomości jest ich cena, a także to, że bardzo często są one zlokalizowane blisko centrum miasta, w obrębie osiedli mieszkalnych dobrze skomunikowanych z punktami infrastrukturalnymi.

Bliźniak czy segment?

Zabudowa bliźniacza może dawać więcej swobody niż szeregowa, ponieważ w takim przypadku w grę wchodzi wyłącznie „dogadanie” się z jednym sąsiadem zza ściany. Bliźniak to dwa identyczne segmenty budynku połączone jedną ścianą wspólną. Budowane są w metrażach zbliżonych do parterowych domów wolnostojących. Korzyścią z posiadania sąsiada w bliźniaku lub zabudowie szeregowej jest to, że mamy wówczas wyższe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli wyjedziemy na wakacje, sąsiad przypilnuje domu, albo zadba o nasze rośliny w ogrodzie, zakładając, że będziemy mieli z nim dobry kontakt.

Szeregowa zabudowa często stosowana jest na przedmieściach dużych miast. Taki dom daje namiastkę prywatności, ale często porównywalny jest on z mieszkaniami w blokach. Trzeba więc zastanowić się, czy chcemy np. zamienić mieszkanie blokowe na nieco większe mieszkanie w szeregowcu. Być może dla niektórych inwestorów będzie to powiększenie komfortu życia.

Jeśli jednak chcemy się całkowicie uniezależnić od sąsiadów i poczuć się panem we własnym domu, mieć możliwość dowolnej aranżacji ogrodu, powinniśmy zastanowić się nad możliwością zakupu wolnostojącego domu. Taka inwestycja będzie kosztowniejsza, ale może spełnić wszystkie nasze oczekiwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *