W Polsce mamy najtańsze mieszkania w Europie!

Opublikowany przez

budynek-mieszkalny_21104476Pomimo, że wielu Polaków narzeka, iż musi wiele lat pracować i oszczędzać, aby móc sobie pozwolić na zakup mieszkania w jednym z polskich miast, okazuje się, że ceny nieruchomości w naszym kraju są znacznie niższe niż w innych europejskich metropoliach.

Sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym

Polska boryka się z niedoborem na rynku mieszkaniowym, jako że mamy najniższą w Europie liczbę mieszkań przypadających na 1000 mieszkańców. Obecnie jednak w sprzedaży jest cała masa różnego rodzaju lokali mieszkalnych, a brakuje chętnych do ich zakupu. Problemem są ceny oraz niedostateczny dostęp do kredytów hipotecznych w bankach na rodzimym rynku finansowym.

Najtańsze mieszkania w europejskich stolicach

Jak wynika z tegorocznej, 4 edycji raportu „Property Index. Overview of European Residential Markets”, metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej na rynku pierwotnym w Warszawie kosztuje średnio 1750 euro. Taniej jest tylko w Budapeszcie na Węgrzech i w Lizbonie w Portugalii. Tymczasem, średnio za 1 mkw mieszkania w centralnych dzielnicach Londynu trzeba zapłacić 14,1 tys. euro, a w Paryżu ponad 10,2 tys. euro. W Tel Avivie za 1 mkw mieszkania trzeba zapłacić około 6,5 tys. euro, co również jest wynikiem bardzo wysokim.

Na drugim biegunie znajdują się miasta z najniższą ceną za metr kwadratowy. W Porto w Portugalii cena za mkw to średnio 860 euro. Takie ceny wynikają z trudnej sytuacji na rynku nieruchomości na całym Półwyspie Iberyjskim. W Budapeszcie za mkw mieszkania zapłacimy 1,2 tys. euro, a w Pradze już 2 tys. euro.

Przytoczony raport podsumowuje rynek nieruchomości największych miast w 15-stu krajach UR, Rosji oraz Izraelu. Jak widać, nasz kraj ma jedne z najtańszych nieruchomości w Europie. Patrząc na zróżnicowanie cenowe dla największych miast w Polsce, najtańsze mieszkania są w Łodzi – około 1,1 tys. euro za mkw, a najdroższe w Krakowie i w Warszawie – odpowiednio 1,7 tys. euro i 1,5 tys. euro za mkw.

Najwyższe ceny nieruchomości eksperci notują w światowych stolicach i w dużych miastach. Mogą być one trzykrotnie wyższe od cen w całym kraju. Z taką sytuacją mamy do czynienia w Moskwie czy w Monachium.

Średnie ceny dla krajów

Również w odniesieniu do średnich cen mieszkań dla całego kraju Polska znajduje się na końcu stawki, ze średnim kosztem mkw na poziomie nieco ponad 1 tys. euro. Taniej jest tylko w Rosji, na Węgrzech i w Portugalii. Najdrożej z kolei we Francji, Izraelu, Szwecji i w Wielkiej Brytanii, gdzie za mkw trzeba zapłacić średnio 5 tys. euro.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *