Warunki przyznawania dofinansowania w programie „Mieszkanie dla młodych”

Opublikowany przez

plastikowe-domy_2904328Program dofinansowania rynku mieszkaniowego w Polsce „Mieszkanie dla młodych” ma zostać uruchomiony z dniem 1 stycznia 2014 roku i zastąpi tym samym wygaszony 31 grudnia 2012 roku program „Rodzina na swoim”. Na czym będą opierały się warunki przyznawania dotacji w ramach tego programu?

Dotacje dla młodych

W programie „Mieszkanie dla młodych” dotacja dla beneficjentów będzie wypłacana od razu po podpisaniu umowy kredytowej z bankiem, który będzie miał zawarte porozumienie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Dlatego też dotacje właściwie dofinansują wkład własny na zakup mieszkania przez beneficjentów.

Dotacje w programie „Mieszkanie dla młodych” adresowane są do osób w wieku do 35 lat, a gdy małżeństwo będzie chciało otrzymać dotację, pod uwagę będzie brany wiek młodszego z kredytobiorców. Beneficjentem programu będzie mogła zostać osoba samotna, tzw. singiel, jak również małżeństwa, czy osoby samotnie wychowujący dziecko. Warunkiem jest kupowanie mieszkania z rynku pierwotnego na kredyt, zaciągnięty na co najmniej 15 lat, na 50% ceny mieszkania. Możliwe będzie uzyskanie wsparcia z budżetu państwa także na budowę domu systemem gospodarczym. Beneficjent programu „Mieszkanie dla młodych” nie będzie mógł posiadać własności innej nieruchomości z chwilą przystąpienia do programu.

Dotacja zostanie wypłacona dla mieszkań o powierzchni do 75 mkw lub domu jednorodzinnego do 100 mkw, albo mieszkań o powierzchni 85 mkw i domu o powierzchni 110 mkw w przypadku rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci, w przypadku których cena nie będzie przekraczała wskaźnika określonego dla danej lokalizacji. Dopłata będzie wypłacana do maksymalnie 50 mkw powierzchni mieszkania.

Wysokość wsparcia finansowego

Z programu „Mieszkanie dla młodych” będą wypłacane bezzwrotne dotacje, w postaci dofinansowania wkładu własnego, w wysokości:
• 10% ceny mieszkania w przypadku osób samotnych i małżeństw bez dzieci,
• 15% ceny mieszkania w przypadku osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko,
• Dodatkowe 5% ceny mieszkania na wcześniejszą, przedterminową spłatę części kapitału kredytu dla osób, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie (lub kolejne) wychowywane dziecko.

Wartość dotacji obliczana jest od wartości odtworzeniowej nabywanego mieszkania, ustalonej w oparciu o wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego dla lokalizacji nabywanego mieszkania oraz rzeczywistą powierzchnię użytkową tego lokalu.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *