Warunki przyznawania dofinansowania w programie „Mieszkanie dla młodych”

Opublikowany przez

plastikowe-domy_2904328Program dofinansowania rynku mieszkaniowego w Polsce „Mieszkanie dla młodych” ma zostać uruchomiony z dniem 1 stycznia 2014 roku i zastąpi tym samym wygaszony 31 grudnia 2012 roku program „Rodzina na swoim”. Na czym będą opierały się warunki przyznawania dotacji w ramach tego programu?

Dotacje dla młodych

W programie „Mieszkanie dla młodych” dotacja dla beneficjentów będzie wypłacana od razu po podpisaniu umowy kredytowej z bankiem, który będzie miał zawarte porozumienie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Dlatego też dotacje właściwie dofinansują wkład własny na zakup mieszkania przez beneficjentów.

Dotacje w programie „Mieszkanie dla młodych” adresowane są do osób w wieku do 35 lat, a gdy małżeństwo będzie chciało otrzymać dotację, pod uwagę będzie brany wiek młodszego z kredytobiorców. Beneficjentem programu będzie mogła zostać osoba samotna, tzw. singiel, jak również małżeństwa, czy osoby samotnie wychowujący dziecko. Warunkiem jest kupowanie mieszkania z rynku pierwotnego na kredyt, zaciągnięty na co najmniej 15 lat, na 50% ceny mieszkania. Możliwe będzie uzyskanie wsparcia z budżetu państwa także na budowę domu systemem gospodarczym. Beneficjent programu „Mieszkanie dla młodych” nie będzie mógł posiadać własności innej nieruchomości z chwilą przystąpienia do programu.

Dotacja zostanie wypłacona dla mieszkań o powierzchni do 75 mkw lub domu jednorodzinnego do 100 mkw, albo mieszkań o powierzchni 85 mkw i domu o powierzchni 110 mkw w przypadku rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci, w przypadku których cena nie będzie przekraczała wskaźnika określonego dla danej lokalizacji. Dopłata będzie wypłacana do maksymalnie 50 mkw powierzchni mieszkania.

Wysokość wsparcia finansowego

Z programu „Mieszkanie dla młodych” będą wypłacane bezzwrotne dotacje, w postaci dofinansowania wkładu własnego, w wysokości:
• 10% ceny mieszkania w przypadku osób samotnych i małżeństw bez dzieci,
• 15% ceny mieszkania w przypadku osób i małżeństw wychowujących co najmniej jedno dziecko,
• Dodatkowe 5% ceny mieszkania na wcześniejszą, przedterminową spłatę części kapitału kredytu dla osób, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się lub zostanie przysposobione trzecie (lub kolejne) wychowywane dziecko.

Wartość dotacji obliczana jest od wartości odtworzeniowej nabywanego mieszkania, ustalonej w oparciu o wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 mkw powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego dla lokalizacji nabywanego mieszkania oraz rzeczywistą powierzchnię użytkową tego lokalu.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *