Zalety zakupu mieszkania na rynku wtórnym

Opublikowany przez

apartamenty-nad-brzegiem-rzeki_21284771Rynek wtórny nieruchomości prezentuje dla potencjalnych kupujących znacznie szerszy asortyment różnego rodzaju mieszkań i domów, niż rynek pierwotny. W niektórych miejscowościach w Polsce rynek pierwotny, czyli nowych nieruchomości, w praktyce w ogóle nie istnieje. Dlatego kupujący są niejako skazani na kupowanie lokali mieszkalnych z drugiej ręki, tj. z rynku wtórnego. Nie jest to jednak takie złe wyjście. Mieszkania z rynku wtórnego w gruncie rzeczy mają wiele bezdyskusyjnych zalet.

Cena czynnikiem wyboru nieruchomości

Przy większości decyzji zakupowych konsumenci w Polsce kierują się ceną towaru lub usługi. Nie inaczej jest w przypadku rynku nieruchomości. Wśród różnych czynników, które najbardziej wpływają na dokonanie wyboru mieszkania, cena stawiana jest na pierwszym miejscu. Nabywca ogranicza pole wyboru lokali mieszkalnych do tych, których cena odpowiada jego możliwościom finansowym. Te zaś kreowane są za pośrednictwem posiadanych oszczędności z przeznaczeniem na kredyt oraz wysokością zdolności kredytowej w wybranym banku.

Cena mieszkań z rynku wtórnego na ogół jest niższa, niż cena mieszkań z rynku pierwotnego. Niewątpliwie jest to jego zaletą, choć często w przypadku mieszkań z rynku wtórnego należy liczyć się z koniecznością wydania sporych środków na remont i wymianę instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy gazowej.


Mieszkanie urządzone i zaaranżowane

Kupujący mieszkanie mogą chcieć od razu się do niego wprowadzić. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego można ze sprzedającymi często wynegocjować cenę za wyposażenie mieszkania. Nie brakuje też ofert mieszkań na sprzedaż w pełni zaaranżowanych, gotowych do wprowadzenia się. Osoby, które nie chcą czekać kolejne kilka miesięcy od zakupu na przeprowadzenie remontu, na pewno będą usatysfakcjonowane możliwością kupienia już urządzonego mieszkania. Wadą jest tutaj jedynie to, że nie mamy większego wpływu na dobór np. kolorów ścian, czy stylu mebli, jakie znajdą się w kupowanym mieszkaniu.

Zawsze jednak do mieszkania z rynku wtórnego szybciej będziemy mogli się wprowadzić, niż do mieszkania w stanie deweloperskim, albo do nieruchomości kupowanej na etapie prowadzenia prac deweloperskich.

Znakomita lokalizacja

Naturalnie, nowe osiedla mieszkalne powstają w pewnej odległości od centrum miasta, zwykle na jego obrzeżach. Jeśli zależy nam na pełnej dostępności do infrastruktury miejskiej, wybór mieszkania z rynku wtórnego będzie lepszy. Można wybrać lokal znajdujący się na pożądanym osiedlu, np. blisko szkoły dziecka, czy miejsca pracy rodziców.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *